آخرین خبرها

حکمت ده نهج البلاغه

حکمت ده نهج البلاغه: روش زندگی با مردم

وَ قَالَ علی(علیه السلام): خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَةً إِنْ مِتُّمْ مَعَهَا بَكَوْا عَلَيْكُمْ، وَ إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَيْكُمْ.

شرح حکمت دهم نهج البلاغه به زبان استاد دکتربخشعلی قنبری محقق نهج البلاغه

وَ قَالَ علی(علیه السلام): خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَةً إِنْ مِتُّمْ مَعَهَا بَكَوْا عَلَيْكُمْ، وَ إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَيْكُمْ.

و علی (ع) فرمود: با مردم به گونه اى بياميزيد، كه اگر بميريد، بر شما بگريند و اگر بمانيد با شما دوستى كنند.

در این حکمت دو جمله آمده که هر دو بر ایجاد و تقویت رابطه با دیگران تأکید دارد.

جمله اول: «خَالِطُوا النَّاسَ مُخَالَطَةً».در این جمله از کلمه «مخالطة» استفاده شده که از ماده "خَلط" به‌معنای درآمیختن است؛ اما از باب مفاعله استفاده شده که بیان‌کننده‌ی آن است که در ایجاد رابطه با دیگران ابتدا باید گروهی اقدام کنند؛ زیرا باب مفاعله به‌معنای مشارکت است که در آن ابتدا یکی از طرفین رابطه را شروع می‌کند و دیگری آن را ادامه می‌دهد. طبیعی است که اهل علم و خواص جامعه باید در شروع رابطه با دیگران سبقت بگیرند.

جمله دوم: «إِنْ عِشْتُمْ حَنُّوا إِلَيْكُمْ». "حَنّوا"؛ یعنی مایل شوند به طرف شما. ابـن‌ابی‌الحدیـد می‌گـوید در روایت دیگری این قسمت به‌این‌صورت نقل شده: «إِنْ عِشْتُمْ خَنُّوا إِلَيْكُمْ». "خَنّوا" از ریشه خنین یعنی صدایی که به‌هنگام گریه از بینی انسان بیرون می‌آید که اگر خنین بخوانیم معنای آن عمیق‌تر می‌شود؛ یعنی وقتی در بین آنها زندگی کردی، اینان بـا جـان و دل و از روی شـوق و اشتیـاق بـه شـما گرایش پیدا می‌کنند.

(آیه روز) :

هُوَ الْحَيُّ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ فَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ ۗ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

هم‌اوست همیشه‌زنده‌ای که معبودی جز او نیست؛ پس با گفتن (الحمد لله ربّ العالمین)، او را از ته دل عبادت کنید.

👈 ( غافر ، ۶۵ )👉
margin

Nature Mountains Mountains Nature Mountains
× ordoo

مهدویت

مهدویت، موعود باوری به معنای اعتقاد به یک نجات‌بخش است که در آخرالزمان برای نجات و رهایی انسان‌ها و برقراری صلح و عدالت خواهد آمد.اعتقاد به منجی، در ادیان و ملل و اقوام مختلف و با آیین‌ها و فرهنگ‌های کاملاً متفاوت وجود دارد.

margin
open instagram in android open instagram in desktop

پیامبر اکرم (ص) :

اِن اَرَدتُم عَيشَ السُّعَداءِ و َمَوتَ الشُّهَداءِ و َالنَّجاةَ يَومَ الحَسرَةِ و َالظِّلَّ يَومَ الحَرورِ و َالهُدى يَومَ الضَّلالَةِ فَادرُسُوا القُرآنَ فَاِنَّهُ كَلامُ الرَّحمانِ و حِرزٌ مِنَ الشَيطانِ و رُجحانٌ فِى الميزانِ ؛

اگر زندگى سعادتمندان، مرگ شهيدان، نجات روز حسرت (قيامت)، سايه روزِ سوزان و هدايت در روز گمراهى را مى خواهيد، قرآن را ياد بگيريد كه آن سخن خداى مهربان است و سپرى است در مقابل شيطان و سنگينى در ترازوى اعمال.

تماس با ما

تلفن: ۹۱۹۶۰۹۸۱۵۸ (۹۸+)

ایمیل: info@maood.ir

آدرس: تهران-صادقیه-اول خیابان آیت الله کاشانی- خیابان بوستان یکم -نبش گلستان یکم ساختمان برلیان پلاک۶طبقه سوم واحد۱۲

درباره مؤسسه

بنیادقرانی ولی عصر(عج) در غرب تهران در زمینه های قرآنی شامل حفظ تخصصی دوساله و چهارساله؛ حفظ موضوعی؛ آموزش تفسیر و مفاهیم قران؛ مهارت آموزی قرائت قران از سطح مبتدی تا پیشرفته و حفظ و روخوانی کودکان و مهدقرآن وهمچنین آموزش تخصصی نهج البلاغه شامل مربیگری؛ عرفان عملی با دستورات نهج البلاغه و تفسیر نهج البلاغه و نیز آموزش های مهارت افزائی و روانشناسی خانواده فعال می باشد.

بازدید از سایت
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
همه
219
2342
219
2601195
7397
92998
2621063